Hendek'te sokakta vatandaşlarla röportaj yaparken halk54.com haber ekibi ben Nurettin Eryılmaz ve Fuat Koçer’in saldırıya uğraması beni derinden üzdü. Bu saldırı Hendek'te tesadüf müdür acaba diye insanin aklından geçmiyor değil. En çokta meslektaşlarımın her gün haberlerini yaptığımız siyasiler ve STK’ların sessiz kalması üzdü.

Basın özgürlüğü ve haber alma hakkı, demokrasinin temel taşlarıdır. Gazetecilerin, kamuoyunu bilgilendirmek için özgürce çalışabilmeleri ve herhangi bir tehdit veya şiddetle karşılaşmadan görevlerini yerine getirebilmeleri hayati önem taşımaktadır.

Sakarya'da gazetecilik yaparken yaşadığımız zorlukları ve saldırıları anlıyorum. Doğru habercilik ve doğru gazetecilik yapmak için bir bedel ödediğimizi biliyorum gazeteci cesaretli ve dik duruşu mesleğini sayınca icra edendir.

Hendek ilçesinde siyasi partiler arasında büyük bir seçim yarışı var. Haliyle herkesin gözü Hendek'te gerçekleşecek belediye başkanlığı seçiminde. Bu tür saldırıların sadece bize değil, Sakarya halkının haber alma hakkına da bir saldırı olduğunu biliyorum. Halkın doğru ve tarafsız bilgiye erişebilmesi için gazetecilerin güvenli bir ortamda çalışabilmeleri şarttır.

Bu vesileyle, basın meslek odalarını ve diğer gazeteci derneklerini, meslektaşlarımın sessiz kalmasını anlamakta zorlanıyorum. Herkesin hakkını hukukunu savunan basın meslek odaları üyeniz durumuna göre mi pozisyon alıyordunuz.

Gazetecilere yönelik şiddet ve tehditlerin son bulması için hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor.

Gazetecilere yönelik şiddet ve tehditlere karşı sessiz kalmamalıyız. Hep birlikte bu tür saldırılara karşı durarak basın özgürlüğünü ve haber alma hakkını savunmalıyız.

Beni arayan, soran, geçmiş olsun diyen dostlarımı tenzi ediyor, onları ayrı tutuyorum.