Bardağın neresinden bakmak istersen ya dolu görürsün ya da görmek istediğin gibi boş görürsün. Eğer gönlünde eleştirmek için eleştiri yapacağım dersen hiç kimse hatasız değildir.

31 Mart 2024 yılı seçimlerine doğru giderken AK Parti'de tüm aday adayların gözü kulağı aralık ayı sonunda yapılacak olan büyükşehir belediye başkan adaylarının açıklanacağı günü büyük bir sabır ve heyecanla bekliyorlar.

İhtiyaç sahiplerine sıcak yemek

Sakarya son beş yılda en önemli olması gereken projeleri hayata geçirerek insanlığa yapılan yatırımlar çok önemlidir. Büyükşehir belediyesi aş evinde 5 bin öğün kapasiteye sahip yemek pişirerek ihtiyaç sahiplerin evlerine ulaştırıyor. Ayrıca ihtiyaç sahipleri için büyükşehirin kurduğu market içinde gıdadan giyime kadar 7 den 70’e herkes buradan ihtiyaçlarını kartlarına doldurulan aylık para kartı ile alışveriş yapıyorlar.

Öğrenci lokantası

Sakarya Büyükşehir Belediyesi kampüs öğrenci lokantası projesi için 1 milyon 100 bin liralık yatırım yaparak lokantayı hayata geçirdi. Kâr payı gözetmeden yüzlerce üniversite öğrencisi her gün maliyetine yemek yiyerek karnını doyurabiliyor.

Fosseptik dereye akmıyor

Kaynarca ilçesi kurulduğu günden bugüne kadar kanalizasyon alt yapısı olmayan tek ilçeydi. İlçe merkezinden akan Seyren Deresine akıtılan fosseptik ve evsel atıklar nedeniyle ilçede ağır bir pis koku oluyor ayrıca Sakarya’nın ve Türkiye’nin 2’nci en büyük su basar ormanı Acarlar Longozuna fosseptik akıyordu. Bu konuyla ilgili geçmiş yılarda yüzlerce yapılmış haberleri görmeniz mümkündür.

Dünyaca bilinen ve Türkiye’nin en büyük su basar ormanı olan, 1. derece doğal sit alanı ilan edilen ve koruma altına alınan Acarlar Longozu Endemik bitki türleri başta olmak üzere yüzlerce farklı bitki ve ağaç türüne ev sahipliği yapıyor, yine kuş ve balık türleri başta olmak üzere yüzlerce hayvanın barınma ve yaşam alanı olan Acarlar Longozu seren deresinden akan fosseptik nedekiyle günden güne yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyordu.

Acarlar Longozu tehlikeden kurtarıldı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce seçimle iş başına gelmesinin ardından 4 yıl 6 aylık süre içine 203 proje yapımını sığdırırken Kaynarca ilçesinin ve milli park acarlar longozunun en büyük sorun ve tehdidi olan altyapısı için 120 milyon TL’lik Altyapı ve Atıksu Arıtma Tesisi Projesinin temelini atarak çalışmaların sonuna gelindi. Ayrıca Acarlar Longozun bakım ve işletme işini Büyükşehir Belediyesine bağlı iştiraklerden BELPAŞ'a Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan protokole devredildi. Şuanda Acarlar Longozu görünümü ve tesisleri yüzlerce yurt içi ve yurt dışından turistleri ağırlıyor.

3 yıl içinde raylı sistem

Yıllardır ötelenen Raylı sistem Sakarya için önemli bir adım olarak hayata geçirilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İller Bankası’nın desteğiyle proje onaylandı. Yapımına başlanılarak 3 yıldan kısa sürede hayata geçirilecek. Şehir içi ulaşımda en yoğun bölgelere vatandaşların öğrencilerin ulaşımı kolaylıkla sağlanacak. 

Konut A.Ş. projesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Konut A.Ş. kurarak ilk etapta 150 daire üretimi ön başvuru başlatması da önemli projeler arasında yer aldığını söylemek mümkün. Zira günümüzde konut stoğunun yetersizliği ve konut kiraların yüzde 500 artması Büyükşehir'in Konut A.Ş. projesini hayata geçirmesi Sakarya için büyük önem taşıyor. 

Güneş enerjiye dönüyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi günümüzde en çok ihtiyaç duyulan Güneş enerjisi 125 Milyon yatırım yapıldı. GES proje sayesinde yıllık 4 bin hanenin elektrik tüketimine eş değer enerjiyi üretiyor. Belediyenin enerji harcamaları güneş enerjisiyle karşılanıyor.

Sakarya toprakları bereketlidir

Sakarya çok önemli bir şehir bereketli bir şehir. İlimizde her ne kadar siyasi yarışlar rekabetler olursa olsun rekabet iyidir. Herkes herkesin varlığını kabullenmeli her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Her hizmet Sakarya için Sakarya halkı içindir. Her iyi yapılan Sakarya için iyi olur.

Ben gazeteci olarak her ay büyükşehir belediye meclisini takip ederek kameram ile meclis görüşmelerinin tamamını kayda alıp haber sitesinde görüntüsünde haber metnini de yayınlıyorum. Mecliste alınan kararları bilirim yapılan tüm açılışları takip eden bir gazeteciyim.

GÜNÜN SÖZÜ: Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir. Küçümsediğin her şey için gün gelir önemsediğin bir bedel ödersin.