Gaslighting, kişinin bilinçli şekilde manipüle edilerek kontrol altına alınması durumudur. Bir çeşit psikolojik istismar türüdür. Genellikle narsisizm kişilik bozukluğu olan kişiler tarafından karşı tarafa uygulanan bir davranış biçimidir.

Gaslighting’in üç ana aşaması vardır.

Gaslighting uygulayan taraf birinci aşamada, karşısındaki kişiye kendini hayranlık duyulacak kadar güzel, eşi benzeri olmayan biri olarak hissettirir. Ve bu davranış şekli gaslighting uygulayan kişiye sizin bağlanmanızı, yoğun duygular oluşturmanızı sağlar.

İkinci aşamada gaslighting uygulayan taraf, önceden hayranlık duyulacak kadar güzel ve eşsiz olan kişiyi beceriksiz, hiçbir işe yaramayan, alıngan, en ufak şeyde kavga çıkaran, bunaltan, kıskanç, kaygıları olan, her şeyi kafasına takıp büyüten biri olduğuna inandırır.

Ona tahammül ediyormuş gibi görünerek kişinin gerçeklik algısını manipüle ederek yıkar.

Üçüncü aşamada ise manipüle eden yani gaslighting uygulayan kişi diğerini gözden çıkarıp kendine yeni mağdurlar bulma aşamasına geçer.

Bu aşamada manipüle edilen taraf kaybetme korkusuyla sürekli özür dileyen, alttan alan, karşı tarafa bağımlı biri haline dönüşür. Ve devamlı kendini suçlar.

Çok kıskancım, kavgacıyım, her şeye alınıyorum, bunaltıyorum, beni ondan başkası çekmez, hiçbir işe yaramıyorum, kaygılarım var, her şeyi kafamda kurup büyütüyorum demeye,  kendini aşağılamaya başlar.

Gaslighting’e maruz kalan kişiler gerçeklik algılarını yitirdikleri için kendi akıl sağlıklarından zamanla şüphe etmeye de başlarlar.

Kendilerini durmadan sorgularlar. Çaresiz olduğunu hissederler. Psikolojik sorunları olduğunu zannederler.

Yapmadığı şeyler için sürekli kendini savunmak zorunda kalırlar. İyi bir eş, iyi bir sevgili olmadığını düşünürler.

Gaslighting’ e maruz kaldığınızın farkına vardığınızda gerçeklik algınızı tekrar kazanmak için ilk iş o kişiden uzaklaşmanız gereklidir.

Ve gösterdiğiniz davranışları durduk yere değil, karşı tarafın susması, kıskanmanıza olanak sağlaması, yeterince çabalamaması, sizin söylediklerinize, istek ve arzularınıza kayıtsız kalması, size güven vermemesinden dolayı yaptığınızın bilincinde olmanızdır.

Gaslighting, narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler tarafından kişinin kendine olan güvenini kaybetmesi, aşağı ve değersiz hissetmesi için bilerek yapılan bir davranış türüdür.

Düzeltmeye çalışmayın, kendinizi korumaya alın.

Sevgilerimle…

Mail: [email protected]