Gündem hayat pahalılığı ve en önemlisi olan kiracıların çilesini çözmek için yeni atılacak dar gelirli konut projesi çok önemlidir.

Kiracılar, ev sahiplerinin insafına bırakılmamalıdır. Kiralar 700-800 TL iken bir anda fırsat artışı ile kiralar yüzde beş yüz artırıldı. 2 bin 500 ile 4 bin TL çıkan kira fiyatları, binanın özelliğine lüks durumuna göre değişiyor.

Artan ev kiraları ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözmek için zorunlu arabuluculuk sistemi devreye sokulacak. Açılan davalar nedeniyle mahkemelerin yükü artmıştı. Arabuluculuk uygulaması ile ev sahibi ve kiracılar dava açılmadan uzlaştırma yolları denenecek.

Hiç ev sahibi olamamış ve kirada oturan kesime yönelik yapılacak olan konutlar 240 aya kadar vade yapılabilecek. Öncelikle metropol büyükşehirlerde ardından diğer illere yayılacak olan toplu konut üretimi TOKİ tarafından yapılacak.

Kiracıların kira öder gibi ev sahibi olmaları ülkemiz ve Sakarya’mız açısından önemli. Kiracı olmayan anlamaz kiracılık zorluğunu, sıkıntısını. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti devletimizin sosyal konut projesi gerçekleştirildiği takdirde kiracılar kendi evine yerleştikleri takdirde herkes derin bir nefes alacak.

Birkaç tane evi olan ev sahipleri de öyle evini kiraya vereceği zaman astronomik kira talep edemeyecek. Hatta devlet kiralık ev fiyatlarını belirli kademede fiyatlandırarak yüksek kira uygulayanların önüne geçmek için yüksek kiradan vergisini yüksek almalıdır. Bu da oto kontrol olur diye düşünüyorum. Avrupa modeli olarak bakanlık hayata geçirebileceğini belirttiği Belediyelerin konut üreterek dar gelirliye düşük kira bedeliyle konuta ikametlerin sağlayarak çözüm olma yöntemi de masada yer alıyor.

Sosyal konut projesi seçim malzemesi yapılmadan seçim öncesi tamamlanarak hak sahiplerine verilmelidir. Siyaset proje sunmayı sever ama projeyi tamamlayıp da hayata geçirmek ayrı bir başarı mutluluğu verir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sosyal konut projesi çalışması talimatı vermişti. Bakan kurum yaptığı son açıklamasında sosyal konut sahibi olacak kişilerin asgari ücretlinin rahatlıkla taksitlerini ödeyeceği miktar olacağını telaffuz etti.

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eylül ayında dar gelirlilere konut projesiyle ilgili vereceği belirtmişti. Emeklilerinde ev sahibi olması için bu projenin içine dâhil edilmesi gerekir. 14 milyon emekli içinde evi olmayan kiracı durumunda olan emekliler de ev sahibi yapılmalıdır.