Sağlıkla ilgili tedavi gereksiniminiz safhasında 'randevu alamadım, özel hastaneye gideyim' diye aklınızdan geçirmeyin. Cebininiz çok fena yanar, benden söylemesi.

Yaşamımızda ekonomik düzen ya da ekonomik istikrar çok önemli çünkü parasal hayatınızı tümden etkisi altına alıyor. Tüm parasal akış düzenin bozulması ile karşı karşıya kalınıyor. İşin Türkçesi hesap kitap doğru yapılmasa aldığın aylık yetmiyor zaten ayın sonu maaş günü gelene kadar parasızlık çilesi çekmek durumunda kalıyorsun.

MHRS üzerinden hastane için randevu oluşturmaya çalışıyorsun göz, kardiyoloji, kulak burun boğaz, iç hastalıklar, nöroloji ve birçok branşta yoğun olmayan bir bölüm yok. Hizmet almak için randevu almaya çalışıyorsun maalesef çok zor 15 gün sonra y ada randevusunu iptal eden bir kişinin yerine belki randevu alma şansınız olur.

Ülke genelinde olsun Sakarya’mızdan olsun yaşanan sıkıntılar farklı değil hep aynı. Hastanelerden randevu alamama konusu günceliğini korurken, kamu hastanelerinden randevu alamayıp özel hastanelere yönelerek tedavi hizmetlerini alabilmek eskiden kıt kanaat da olsa vatandaşlar almaya çabalıyordu şimdi o imkân pahalılık nedeniyle orta gelirli için yok.

2023 yılı özel hastane dar gelirliler için hayal oldu çünkü yüzde beş yüz zamlandı. Ufak bir muayene ücreti 500 TL den başlayıp bin TL üzeri yükselerek devam ediyor. Günümüz şartlarında ota gelirli için özel hastaneye gitme devri sona erdi. Muayene olsan bu sefer tahliller istiyorlar doktor tahliller içinde ayrı ücret alınıyor. 8 bin 500 TL aylık alan bir kişi özel hastaneye gidemez ancak yüksek geliri olanlar özel hastaneden tedavi hizmetleri alabilirler.

Peki, önceden herkes özel hastaneye gidebiliyordu sigortası üçte ikisini karşılarken üçte bir katılım ücreti alınarak tedavileri yapılıyordu, böylelikle kamu hastanelerin yükü de hafifliyordu. Doktorunda iş gücü az olması hastaya gerektiği kadar yani 15 ila 20 dakika zaman ayırması hastayı tedavide kısa sürede sonuç aldırması memnuniyetle sonuçlanıyordu.

Ülkemizde Evet güzel ve modern hastane binaları modern ve son teknolojilerle donatılmış hastaneler gurur veriyor. Kamu hastanelerinde hasta yoğunluğu sağlık çalışanlara fazla yük hizmete olarak ortaya çıkıyor. Eskiden nasıl herkes özel hastaneye muayeneye gidebiliyor nasıl ki muayene ücreti kimseye pahalı gelmiyordu şimdi de özel hastanelerde ücretler eskisi gibi orta gelirliye de hitap edecek duruma konuma çekilmesi için Sağlık Bakanlığının bir çalışma yapması orta gelirli vatandaşları da çok sevindirecektir diye düşünüyorum.

Seçim arifesinde birçok ceza vergilere af getirilmesi düzenlemesi çalışması yapılırken umarım Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan özel hastane muayene ücretleri indirim içinde böyle bir müjdeli adım haberi sevindirici olarak gelir.