Hükümetin vatandaşlara yönelik konut edindirme hamlesi bir milyonluk Sakarya’da 2 bin750 konut ihtiyacı karşılar mı? Diye soru yöneltsek yeterli olmadığını herkes söyleyebilir.

Devletimizin konut üretmesi önemli bir projedir. İlimizde mülteci sayısı azımsanmayacak kadar var ve ilimizde kiralık konutlarda mültecilerin çok önemli bölümü yararlanıyor. Kendi vatandaşlarımız artan nüfus sayısı yeni aile olan genç nesillerin konut ihtiyacı her geçen gün artıyor.

Son birkaç aydır kiracıların fahiş kira artışıyla karşı karşıya kalmalarından dolayı ev sahibi kiracı tartışmaları her geçen gün artarak sürüyor. Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 'İlk Evim Projesi' kapsamında bu sabah kura çekimleri yapılmaya başladı. Yarın da kura çekilişi devam edecek.

Ev sahibi olmak güzel şey herkes ev sahibi yapılmalı kimse başkasının evinde kiracı olmak zorunda kalmasın. Günümüzde ev sahibi olmak çok zor. Ev fiyatlarında uçuşta ev kirası ve satılık konut fiyatları en çok dar gelirli aileleri zorluyor. Birçok kiracıda ev sahibinin çık demesinden dolayı evden çıkmak zorunda kaldılar. Kiralık ev bulmak çok zor oldu. Eski püskü dökük evlere dahi 4 bin 6 bin TL gibi kira isteniyor. Önlenmez kira artışı veya kiralık konut ihtiyacı sıkıntısı vatandaşları çok zorluyor. Çok sıkıntıya sokuyor. Çevremde birçok kişi taşınmak zorunda kalmış. Kiracı olmak bu sıkıntıyı bu çileyi çekmeyen yaşamayan bilmez. Belki de bu konu çok abartı gelir onlara ama ev konusunda yaşanan her şey her sıkıntı gerçek.

TOKİ 'İlk Evim Projesi' ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlar için şehitlerin yakınları engelliler bu proje ile ev sahibi olacak. Konutların inşaatının yapılmasının tamamlanmasının ardından teslim süreci geldiğinde evler hak sahiplerine teslim edilecektir. (TOKİ) 'İlk Evim Projesi’nde Sakarya'da 6 ilçede yapacağı 2 bin 750 evin hak sahiplerini belirleme kuraları bugün çekiliyor. Yarın 5 ilçede ise kura çekimleri gerçekleştirilecek.

Ülkemizde olsun Sakarya’mızda konut ihtiyaç stoku açığı var. İhtiyacın giderilmesi için üretim var üretim maliyetleri demir çimento iş gücü maliyetlerinde oldukça yüksek. Haliyle konut fiyatları yüksek banka bu fiyatların tamamı için krediyi kısmen çıkardığı için yeterli olmuyor. Konut fiyatın tamamını kapsayan fiyat mümkün olmuyor. Bu noktada herkesin ev sahibi olması mümkün olmuyor. Bu sorun çözümsüz olarak ortada kaldıkça ev sıkıntısı ev sahibi kiracı sıkıntısı sürmeye devam edecektir.

Konut fiyatı ve kiralık evler için önlem paketleri geliştirilmesi tekelleşme önüne geçilerek fiyat artışları durdurulmalı. Ticari amaçla kendi evinden sonra ikinci, üçüncü ve daha çok konut sahibi kişilere vergi yüksek vergi önlemi alınması kira fiyatların tavan fiyatını devlet belirlemesi kira artışı günün şartlarına göre artış tavan fiyatı zorunluluğu getirilmesi gerekir.