Seçime doğru siyasi partilerdeki durum ile ilgili geçen hafta AK Parti ve CHP’yi yazmıştım. Bu hafta İYİ Parti ve MHP‘nin durumunu ele alacağım.

Cumhur ittifakı ortağı MHP Sakarya’da sahada öyle çok yok. Evet bazı ziyaretler ya da AK Parti’nin belediyelerin davet edildiği programına katılıyorlar ama seçim için sahada çok etkili çalıştığı söylenemez.

İYİ Parti sahada seçim çalışmasında sandık başında görev yapacak kişilere eğitim çalışması verirken bir yandan da partiye üye katma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

İYİ Parti 2023 seçime öz güveni ile sahada il ilçe beraber çalışarak halkın nabzını tutuyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçtiğimiz aylarda Kocaali, Karasu ve Ferizli, ilçelerinde esnaf ziyareti yapmış o ziyaretler adeta mitinge dönmüştü. Genel Başkan Meral Akşener bu ziyaretlerde halka umut vaat edici açıklamalarda bulunmuştu.

Sakarya’da 11 bin üye kazandı

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, sahada çalıştıklarını hem de partiye üye kaydı yaptıklarını, Sakarya’da 11 bin üyeye ulaştıklarını ve Türkiye genelinde 600 bin üyeye ulaştıklarını belirtti.

İYİ Parti Sakarya’da saha çalışmasında üye kaydı yaparken bir yandan da seçimde sandıkta görev alacak kişileri listeye alarak seçimde yapacakları görevin eğitimini verdikleri belirtildi. İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, partide sandık başında görev alacak demokrasiye sahip çıkacak kişileri partilerine katılmaya çağırdı.

İYİ Parti 4 ilçe çalışmada lider

İYİ Parti 6 masada en çok dikkat çeken parti ve oyunu da yavaş yavaş artıran parti konumunda. Millet İttifakı parlamenter sistem ve ortak cumhurbaşkanı adayı gösterme konusunda anlaştıkları milletvekili seçimine her parti kendi logosu ile bireysel girecek. İYİ Parti’den milletvekili aday adayı olmak için şimdiden birçok isim kolları sıvayarak partiye yakın duruyor, partiye üyelik kaydını yaptırıyor.

İYİ Parti teşkilatı Adapazarı, Kocaali, Karasu ve Ferizli’de çok yoğun sahada çalışan ilçe teşkilatları diğer ilçelerde elbet ki sahada ama ilklerde sıralamayı göğüsleyen 4 ilçe var.

İYİ Parti 3 vekil bekliyor

İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır Ankara’da ve ulusal TV’lerde gündeme dahil konuları konuşması ile Türkiye’de tanınan siyasetçiler arasında. Dikbayır’ın Sakarya’dan yeniden milletvekili adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Milletvekili aday adaylığında her partinin il başkanı gibi il başkanı Selçuk Kılıçaslan, Adapazarı İlçe Başkanı Serdip Dokumacı da milletvekili aday adayı olacak.

İYİ Parti’nin Sakarya’da milletvekili sayısı beklentisinde hayli yüksek 3 veya 2 olarak dile getiriyorlar. İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ve Adapazarı İlçe Başkanı Serdip Dokumacı bütün mesaisini partileri için harcadıkları belirtildi.

MHP adım adım ilçeler

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yaz tatilindeyken MHP heyeti Sakarya'da "Adım Adım 2023 İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma" programı düzenledi. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Yıldız, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, MHP MYK üyeleri Nur Tuğba Aktay ve Bülent Maşaoğlu, 16 ilçeyi gezdiler.

MHP Sakarya teşkilatı 2023 milletvekili seçimleri için hazırlık toplantılarını kendi iç bünyesinde yapıyor. Milletvekili aday adaylarında başvuru takvimin başlayacağı günü bekliyorlar. MHP Sakarya milletvekili ve Grup Başkanvekili Levent bülbül kesin aday olacak. İl başkanı Ahmet Ziya Akar milletvekili aday adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. MHP’de daha birçok isim aday adaylık için başvurmaları bekleniyor.

MHP Hendek Belediyesi

MHP Sakarya’da 2023 seçimlerine giderken durumuna bakalım. 2019 mahalli idareler seçiminde cumhur ittifakı olarak MHP 15 ilçede aday göstermedi. Sadece taraklı ilçesinde aday gösterdi. Turgut Babaoğlu, MHP’ye tepki olarak partisinden istifa ederek Büyük Birlik Partisi’ne geçerek Hendek Belediye Başkan adayı oldu. Seçimi kazandıktan bir yıl dolmadan Büyük Birlik Partisi’nden istifa ederek MHP’ye katıldı. Büyük Birlik Partisi seçiminden aldığı oylarla yeniden MHP partisine geçti. Babaoğlu üç yıl içinde kentsel dönüşüm devam edecek demişti hatta Hendeklileri konut sahibi yapacak proje başlatacağını belirterek ön başvuruları almışlardı. Aradan 3 yılı aşkındır bu iki konuda bir ilerleme yok. Rutin belediye çalışmaları var. Hafızalarda akıllarda kalacak bir proje başarısı ortada yok. Bizim Turgut, AK Parti hendek eski belediye başkanı Ali İnci’nin yaptığı belediyeciliğin yüzde 5’i bile yakalayamadı.

MHP Taraklı Belediyesi

Tarihi Osmanlı mimarisi ile her zaman turist akınına uğrayan turizmin en anlamlı ilçesi Taraklı ilçesi ve Hendek ilçesinin belediye başkanlıkları MHP’nin Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı rutin belediyecilik yapıyor. Belediye dükkânlarını yıktı, yenisini yapacak. Vahşi depolama çöp geri dönüşüm tesisi yaptı. Taraklı meydanını yapacağı sözü halen 3 buçuk yıl geçmesine rağmen çalışma yok. Taraklı Belediyesi kendinden ve ilçeden söz ettirecek bir gündem yaratamadı. MHP’li iki belediye rutin çalışmanın dışına çıkamadı. Taraklı, eski belediye başkanı Tacettin Kahraman’ın yaptıklarının üçte biri hizmetini yapmayı yakalayamadı. Pilavcı’nın ilçede pek seçmeniyle sosyal iletişimde kurmadığı iddia ediliyor.

2023 seçimlerinde sandıktan hangi partiye oy çıkacak, sandıktan çıkacak oy ile birlikte milletvekili sayısında hangi partinin yüzü gülecek bekleyip göreceğiz.