Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce TV 264 deprem bölgesi İskenderun’da özel yayını Gazeteciler Soruyor programında şehirdeki 6 bin bina için çok önemli açıklamalarda bulunarak tüm Sakarya halkını göreve davet etti.

Tv264'de yayınlanan Gazeteciler Soruyor programı bu hafta Antakya’nın İskenderun ilçesinden yapıldı. Gazeteci Zafer Tokuş'un sunduğu yorumcu olarak Hüseyin Cumalı, Hakan Turhan ve Nurettin Eryılmaz’ın katıldığı programda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce konuk oldu.

17 Ağustos 1999 Marmara depremin ardından 23 yıl sonra çok somut bir adımla şehirde yorgun binalara yönelik adımı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce şehirdeki binaların risk analiz işlemlerin yapılması için tüm vatandaşlara çağrıda bulundu, "Büyükşehir belediyesi olarak her türlü desteğe hazırız" dedi. Kahramanmaraş depremin ardından belediyeye başvuran 120 kişi binasının sağlam olup olmadığına bakılmasını istediğini söyledi.

1999 depremini geçirmiş 4 ve üzeri katlı binalara risk analizi işleminin yapılması için vatandaşların belediyeye müracaat etmesi teşviklerde bulunacaklarını söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Vatandaşlarımız gelsin bize bildirsin. Bizler vatandaşlarımıza destek vereceğiz. Binasından endişe eden vatandaşlarımıza bize mutlaka gelsin. Riskli çıkmasından korkup inceleme yaptırmamak olmaz. Biz her türlü destek vereceğiz. Vatandaşlarımıza göreve davet ediyorum. Bize talepte bulunun." dedi.

Başkan Yüce "Bir diğer konu ise kentsel dönüşüme karar verilen binalarla ilgili devletin verdiği taşınma yardımı ve kira yardımı gibi hizmetlerin yanı sıra belediyeden ne türlü bir talep olursa olsun biz varız. Biz bu konuda da destek vereceğiz. Kentsel dönüşüm yapılan alanlarla dönüşümü hızlandırmak adına boşaltılan dairelerin sahiplerini değerlendirmesi için ihtiyaç duymaları halinde prefabrik evler hazırlayacağız” dedi.

17 Ağustos depreminin ardından 23 yıl sonra şehirde herkes konuşuyor, herkes söylüyor. Marmara depremi sonrası yorgun düşen 6 bin bina yıkılmalıdır diye bu güne kadar hep sözde kaldı. Artık bina sahipleri için tarihi fırsat var. Büyükşehir belediyesi teminatıyla sağlam olmayan tüm binaların yıkılması ve hak sahiplerin konaklama yeni bina yapımı ve birçok durum için Başkan Yüce belediye olarak tüm imkânı seferber etme sözü verdi.

Şimdi karar zamanı. 6 bin binanın sahibi binanın risk analizini yaptıracak depreme dayanıklı hale binayı getirecek ya da binayı tamamen yıkacak. Sorumluluk bina sahiplerinde. Artık risk analizi olmayan bir binayı kiraya vermek ya da satmak isterken bu risk analiz olması gerekecek ve herkesten istenecek.