Sakarya'da 31 Mart 2024 belediye seçimlerinde 3 aylık siyasi propaganda çalışmalarının son haftasına girilmiş durumda. Pazar günü sandık var ve bu süreçte en avantajlı parti veya adayları belirlemek oldukça zor.

Sakarya’da 3 aylık siyasi programda süreç adaylar arasında güzel bir yarışa sahne oldu. Çok gündem olabilecek bir tartışma ya da atışmalar olmadı. En hararetli yarış Hendek ilçesinde... Cumhur İttifakı adayı Turgut Babaoğlu ve Büyük Birlik Partisi Belediye Başkan adayı İrfan Püsküllü Milletvekili Ali İnci'nin desteklediği iddia ediliyor. Bu nedenle Hendekte seçmen bu hafta kesin kararını vererek, sandık başına Pazar günü gidecek.

AK Parti İl Başkanı Yunus Tever tüm teşkilatıyla sahada 16 ilçede çalışma programı çerçevesinde siyasi çalışmalarını yaparak seçmenlerle yakın diyalog kurdu. AK Parti belediyeciliğini Sakarya’da nasıl gerçekleştirdiklerini bundan sonra belediyecilik olarak halktan oy desteği isteyerek neler yapacaklarını anlattı ve her gittikleri yerde büyük ilgiyle karşılandılar.

AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz Sakarya’da rekor oy alarak rekora imza atacaklarını söylüyor. Ancak, şu ana kadar yapılan anketlere ve gözlemlere göre AK Parti; mevcut iktidar partisi olması ve Sakarya'da uzun süredir hakim olması nedeniyle avantajlı bir konumda. AK Parti'nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yusuf Alemdar tanınan bir siyasetçi ve 3 dönemdir Serdivan Belediye Başkanlığını sürdüren ve yaptığı belediyecilik çalışmaları ile seçmen için referans olacak. AK Parti Sakarya’da yüzde 65 oy oranını düşürür mü? Ya da yakalar mı? En çok merak edilen soru.

CHP: Son yıllarda Sakarya'da oy oranını artıran CHP, AK Parti'ye en büyük rakibi olarak görülüyor. İl başkanı Oğuz Curoğlu seçim süresince yaptığı basın açıklamasında ya da seçim gezi sahalarında diğer siyasi parti ve adayları keskin dil kullanmadan seçmenin kırılmasının önüne geçti. Büyükşehir belediye başkan adayı Azize Çeroğlu Adapazarı belediye başkan adayı Sabri Anıl Özkan ve Serdivan belediye başkan adayı Aydoğan Arslan çalışmaları ve söylemleriyle dikkat çekiyor. Bu iki ilçede çok iddialılar belediye başkanlıklarını kazanacaklarını belirtiyorlar, Çalışmalarıyla bakalım sandıkta kaç bin oy getirebilecekler.

İYİ Parti: Son genel seçimlerde Sakarya'da önemli bir oy oranı yakalayan İYİ Parti, bu seçimler de önemli bir rol oynayabilir, ama belediye başkanlığı kazanma şansı çok düşük. Parti belediye meclislerine hangi ilçede ne kadar üye kazanır onu tahmin etmek zor ancak 31 Mart akşamı sandıkta çıkacak oyla öğrenmek mümkün.

MHP: AK Parti'nin koalisyon ortağı MHP, Sakarya'da önemli bir oy tabanına sahip. AK Parti adaylarına koşulsuz destek veriyor. MHP İl Başkanı Oğuz Alkaş tüm saha çalışmalarında MHP teşkilatı olarak destek vererek çalışıyor. MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül de çalışmalara katılarak destek veriyor.

Yeniden Refah Partisi ve Saadet Partisi: Son yıllarda Sakarya'da oy oranını artıran Saadet Partisi, bu seçimler de önemli bir oy oranı alabilir gözüyle bakıyor. Saadet Partisi'nin Büyükşehir adayı Ömer Abdullah Ayhan babasının ardından yıllar sonra ilk kez belediye başkanı olduktan sonra nasıl bir oy oranı ile seçim sonuçlarına rakamları yazdıracak.

Ancak, bu anketlerin ve gözlemlerin her zaman doğruyu yansıtmadığını da unutmamak gerekir. Seçim günü sandık sonuçları netleşmeden en avantajlı parti veya adayları kesin olarak belirlemek mümkün değildir.

Seçim sonuçlarını etkileyebilecek bazı faktörler:

Adayların seçim kampanyalarının son haftalarındaki performansı

Ekonomik durum

Ulusal ve uluslararası gelişmeler

Seçim günü sandığa gitme oranı

Seçim günü sandığa giderek oy kullanmak, tüm vatandaşların en önemli görevidir. Oy kullanarak, şehrinizin geleceğini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini belirleyebilirsiniz.

Seçim sonuçları ne olursa olsun, demokrasimiz için en önemlisi barışçıl ve saygılı bir şekilde gerçekleşmesidir. Seçim sonuçları her parti için halkın verdiği birer güvenoyudur. Görevlendirme halkın verdiği çoğunluk oylarla gerçekleşiyor.

Sakarya'da 31 Mart 2024 belediye seçimlerinde tüm adaylara başarılar diliyorum.