Nurettin Eryılmaz yazdı...

Siyasi partilerde yoğun seçim mesaisi maratonu başladı. Cumhurbaşkanlığı Milletvekilli seçimi 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olması kesinleşti.

Partilerde ittifak sayısı artıyor

Partilerde yoğun trafik başladı. Heyetler oluşturuldu. Cumhur ittifakı genişliyor, sayı 7'ye çıkabilir. Millet İttifakı da genişliyor, sayı 8'e çıkabilir. Peki, hangi partiler nereye katılıyor?

Cumhur ittifakı sürekli Millet İttifakına sert eleştiriler yönelterek 6'lı masanın gizli ittifakı HDP deniyordu. Resmi bir görüşme ve mutabakat olmadığını her defasında Millet İttifakı söylerken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de  "Bu ittifakın içinde HDP olursa ben bu masada olmam” diye açıklamaları var.

Millet İttifakında kaç parti olacak

Millet İttifakı 6'lı masa ittifakı içinde CHP, İYi Parti, Demokrat Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi var.  Bu İttifaka dahil etmek için Memlekete Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce. Türkiye İşçi partisi (TİP) Başkanı Erkan Baş ile görüşmeler yapıldığı gelen bilgiler arasında. İttifaka yeni partilerinde katılması için yoğun bir görüşme trafiğinin süreceğini söylemek mümkündür. Önümüzdeki hafta baş döndüren ziyaretleri duyarız. Türkiye Değişim Partisi Mustafa Sarıgül dahil edilir mi?  HDP ile resmi olarak görüşülür mü? Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

HDP bölücü terör örgütü ile arasında mesafe koyamadığı öne sürülerek AK Parti tarafından eleştiriliyor. Aynı parti anayasa değişikliği için HDP kapısını çalarak aralarında Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz'un da bulunduğu heyet ziyarette bulanarak anayasa değişikliği için destek istemişti.

Cumhur İttifakında kaç parti olacak

10 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim yenileme kararını açıkladı Cumhur ittifakı AK Parti, MHP, BBP, üç parti Vatan Partisi Doğu Perinçek’ de destek veriyor. İttifakın genişleme çalışması için AK Parti yoğun mesai harcıyor.

Peki, ittifaka hangi partileri katmak için görüşmeler yapılıyor. Anavatan partisi. Demokratik Sol Partisi, Yeniden Refah Partisi ile görüşmeler sürüyor. HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ittifaka destek verecek açıklaması kamuoyunda tepki ile karşılandı. HÜDA PAR Hizbullahlı terör örgütü olarak görmediğini geçmiş yıllarda açıklamaları vardı. Hizbullahlı terör örgütü Sakaryalı Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan’ı şehit etmişti.

Aşırı İslam ağırlıklı HÜDA PAR parti programı ve yerel yönetimlerin daha çok yetkiye verilmesi eyalet sistemi gibi tanımları var.

Sakarya’da ittifaklarda milletvekili isimleri

AK Parti için çok zor bir süreç başlıyor. İttifaka kattığı partiler yüzde 7’lik baraj aşamıyorlar. Yeni katılan partilerin genel başkanları yönetiminde öne çıkan isimlerin AK Parti'nin listesinde gözetilecek mi? AK Parti ve MHP tek liste ile milletvekili seçimine gidecek mi? Yanıt bekleyen bu sorular için nasıl bir yöntem izlenecek.

AK Parti teamül ile tüm ilerde milletvekili ismi için parti delegelerinden sandıkta yapılacak oylama ile isim isteyecek.

Cumhur İttifakında olası isimler ve sürpriz isimler

AK Parti'de isimler Ali İhsan Yavuz üçüncü dönem nedeniyle listede yer almayabilir. Ali İnci, Çiğdem Erdoğan Atabek, Lütfü Bayraktar, Ahmet Acar, Murat Kaya, Ziya Cevher, Ali Türkmenoğlu, Zeki Toçoğlu, Muhammet Levent Bülbül, Ahmet Ziya Akar, Şaban Dişli, Recep Yıldırım, Hasan Ali Çelik, Yunus Tever de aday olabilir mi?  Daha çok sürpriz isimlerde bu listede yer alabilir mi acaba.

Millet İttifakında Milletvekili isimleri

Millet ittifakında milletvekili isimlerin belirlenmesi yeni partilerinde ittifaka katılımında nasıl bir yol haritası izlenecek net belli değil. CHP ve İYİ Parti duruma göre ortak liste yaparak işbirliğine gidebilirler.

Millet ittifakında hangi isimler ön planda? CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç aday gösterilmeyebilir. Seçim kazanıldığında bakan olacak kişiler arasında ismi var.

Aday isimleri. Kamil Özkan. Haluk Akbay, Mehmet Erdoğan, Ayhan Sefer Üstün, Elif Yar, Refik Karakaş, Ümit Dikbayır, Selçuk Kılıçaslan, Mehmet Kır, Aydoğan Arslan, Zeynep Ulaş.

Listeler için 8 Nisan son gün

Genel seçime 63 gün var. Partiler çok hızlı bir şekilde süreçleri sonuçlandırarak 8 Nisan 2023 tarihinde yüksek seçim kuruluna partiler milletvekili isterini vermesi gerekiyor. Bir haftada son ilave ve düzeltmek için süre verildikten sonra listeler seçim kurulunda işleme alınarak seçime girecek 36 partinin seçim listesini tamamlayacak. Türkiye 56 milyon 911 bin 967 seçmen 14 Mayıs Pazar günü sandık başına giderek oy kullancak.